Daži fakti par bērnu enurēzi

Nakts enurēze ir bieži sastopama problēma daudzās ģimenēs. Pēdējie pētījumi liecina, ka ASV nakts enurēze ir aptuveni 5 līdz 7 miljoniem bērnu. Kā liecina ārstu stāstītais, arī Latvijā bērnu skaits, kas cieš no slapināšanas gultā, ir ievērojams.

Nakts enurēze trīs reizes biežāk ir sastopama zēniem nekā meitenēm.Diemžēl, pētījumi liecina, ka tikai trešdaļa ģimeņu, kurās ir šī problēma, griežas pēc palīdzības pie profesionāļiem.

Par enurēzi

Nakts enurēze ir neapzināta urinācija tikai nakts laikā. Tā ir normālā urnpūšļa iztukšošanās, kas notiek nepiemērotos un sociāli nepieņemamos apstākļos un laikā.

Atceries, ka slapināšana gultā nav slimība, bet gan stāvoklis, kas var tikt sekmīgi ārstēts.

Var izdalīt vairākus enurēzes veidus, atkarībā no tās cēloņiem:

· Atkarībā no diennakts laika:

Nakts enurēze - urinācija miega laikā

Dienas enurēze vai urīna nesaturēšana - urīna nesaturēšana dienas laikā

· Atkarībā no citu simptomu klātbūtnes

Monosimptomātiska vai nekomplicēta nakts enurēze- urinācija gultā, nakts laikā bez citiem simptomiem, kas saistīti ar urīnceļu vai gremošanas sistēmas slimībām.

Polisimptomātiska vai komplicēta nakts enurēze - urinācija gultā, kas saistīta ar simptomiem, kuri sastopami arī dienas laikā (biežāka urinācija, hroniski aizcietējumi)

· Atkārībā no simptomu parādīšanās sākuma

Primāra nakts enurēze- urinēšana gultā bērnam, kurš pa nakti nekad nav bijis sauss.

Sekundāra nakts enurēze - urinēšana gultā bērnam, kurš pirms tam vismaz sešus mēnešus ir gulējis pa nakti sauss (bieži saistāma ar emocionāla stresa periodu, kā piemēram jaunāka brālīša vai māsiņas piedzimšanu, stresu skolā, nāvi ģimenē, vecāku šķiršanās uc.)

Nakts enurēze nav attiecināma uz bērniem, kuri nav sasnieguši piecu gadu vecumu. Garīgi atpalikušiem bērniem, šis vecums attiecināms, kad ir sasniegti 4 mentālās attīstības gadi. Ir jābūt vismaz divām vai vairāk gultas slapināšanas epizodēm nedēļas periodā, lai uzstādītu nakts enurēzes diagnozi 5-6 gadus vecam bērnam, un vienai vai vairāk epizodēm mēneša laikā, berniem, kuriem ir seši un vairāk gadi.

Piecu gadu vecumā 15-25 % bērnu urinē gultā nakts laikā, un ar katru nākamo attīstības gadu to daudzums samazinās par 15%, tādējādi 8% zēnu un 4% meiteņu 12 gadu vecumā slapina gultu nakts laikā; tikai 1-3% pieaugušo joprojām slapina gultā. Aptuveni 15-25% gadījumu nakts enurēze ir saistīta ar kādu citu slimību.

Kāpēc?

Šāds jautājums rodas pēc ilgstoši mazgātiem palagiem un negulētām naktīm. Bieži vien mēs - vecāki, vainojam bērnus par to, kas notiek ar bērniem, jo mums vienkārši pietrūkst spēka un pacietības tikt ar šo problēmu galā.

Diemžēl uz jautājumu “kāpēc mans bērns vēl joprojām čurā gultā?” nav viennozīmīgas atbildes, jo enurēzes izcelsme var būt saistāma ar dažādiem iemesliem. Būs nepieciešami ilgstoši izmeklējumi, līdz noskaidrosi, kāpēc tas notiek tieši ar tavu bērnu! Mēs minēsim dažus no tiem:

· Iedzimtība

Ja ģimenē, kādam no vecākiem bērnībā ir bijušas līdzīgas problēmas, tad tās var atkārtoties arī viņu bērniem vairākās paaudzēs. Diemžēl ir visai augsts iespējamības procents bērnam ciest no enurēzes, ja kāds no vecākiem ir bērnībā piedzīvojis to pašu. Ja abi vecāki ir bērnībā slapinājuši gultā - ir 70 % iespējamība, ka tas notiks arī ar bērnu.

· Psiholoģiskie faktori

Nakts enurēze var būt saistāma ar emocionālu stresu un pārdzīvojumiem. Psihoterapeiti un bērnu psihiatri min fizisku un emocionālu vardarbību ģimenē kā vienu no enurēzes cēloņiem. Taču pārdzīvojumi bērnam var būt visdažādākie - jaunākā brālīša vai māsiņas piedzimšana; vecāku attiecību pasliktināšanās; stress skolā; pārbīlis utml. Taču to nav jāuztver kā bērna tīšu nepaklausību un niķošanos! Atceries, ka bērns nav vainīgs, ka ar viņu tas notiek!

· Problēmas, kas saistītas ar urīnizvadsistēmas darbības traucējumiem

Nakts enurēze var būt sastopama bērniem ar mazāku urīnpūsli, urīnceļu iekaisumu gadījumā, kā arī tad, ja ir anatomiskas urīnizvadceļu attīstības anomālijas (urīnizvadkanāla mugurējās daļas vārstule zēniem, ektopisks urīnizvadkanāls meitenēm).

· Virsnieru hormona - vazopresīna samazināta izdalīšanās

Saistībā ar šī hormona samazinātu izdalīšanos nakts laikā, notiek pastiprināta urīna veidošanās, kam seko urīna nesaturēšana.

· Miega traucējumi

Bērniem ir ļoti ciešs miegs un pastāv grūtības pamosties, lai arī gribas čurāt.

· Nervu sistēmas attīstības traucējumi

Šiem bērniem mēdz būt lēnāka centrālās nervu sistēmas attīstība.

· Muguras smadzeņu attīstības anomālijas un ar to saistīti darbības traucējumi.

· Hroniski aizcietējumi.

· Diēta- ir hipotēzes, ka piena produkti, citrusaugļi, šokolāde, produkti ar mākslīgajām krāsvielām un saldinātājiem var būt saistīti ar nakts enurēzi.

Atceries! Nakts enurēze nav saitāma ar pārmērīgu šķidruma uzņemšanu pirms gulētiešanas, kā arī tā nav psihiska vai ar uzvedības traucējumiem saistīta parādība. Tas nav saistāms arī ar bērna slinkumu celties augšā naktī, lai nokārtotu savas vajadzības.