Slapja gultiņa- kauns nakšņot pie draugiem

Urinēšana gultā ir liels stress gan bērniem, gan vecākiem. Ko darīt, ja bērns vēlas pavadīt nakti pie drauga vai doties uz nometni? Kā runāt ar bērnu šajā situācijā? Konsultē psihologs Diāna Zande.

Vecāki ir atbalsta avots, nevis soģi

Pirms došanās uz nometni vai bērna nakšņošanu pie draugiem vispirms ir svarīgi runāt par enurēzi ar pieaugušajiem, kas tajā laikā uzraudzīs bērnu, protams, tā, lai bērns nedzirdētu.

Tātad pirmais solis pirms plānotā notikuma būtu runāt ar nometnes vadītāju vai drauga mammu, pie kuras bērns nakšņos, lai urīna nesaturēšana nesagādātu pārsteigumu.

Vēl viens svarīgs aspekts ir runāt atklāti ar bērnu par visu, kas notiek. Šāda veida sarunas ir nepieciešamas, lai bērns justu vecāku atbalstu, nevis nosodinājumu, kliegšanu, un bērns zinātu, ka vecāki vienmēr ir gatavi palīdzēt un saprast. Bērniem ir svarīgi saprast, ka vecāki ir atbalsta avots, nevis soģis.

Pamostoties un ieraugot slapju gultiņu un dzirdot vecāku teikto „Tu esi tik liels, kāpēc Tu neej uz tualeti”, bērnam rada kauna sajūtu, kas var novest pie komunikācijas grūtībām un bērna nevēlēšanos tikties ar draugiem.

Runājot ar bērnu, svarīgi ir izskaidrot iespējamos cēloņus, kāpēc šāda problēma pastāv.

Kādas ir vecāku kļūdas?

-          Viena no lielākajām kļūdām ir bērna modināšana un vešana uz tualeti.

Bērns šādā veidā nevis apzinās, ka viņš grib uz tualeti,bet var sākt ciest no miega trūkuma. Nakts pamošanās var novest pie bērna negatīvām emocijām, neuzticēšanos sev un galu galā dabiskais pamošanās reflekss tā arī neizveidosies.

-          Nākamā kļūda ir bērnam aizliegt jebkāda šķidruma uzņemšanu pēc sešidem vakarā. Tas vēl vairāk akcentē šo nakts enurēzes problēmu.

-          Trešā kļūda- bērnam redzot tiek paklāts mitruma necaurlaidīgs paladziņš, lai gultiņa nepaliktu slapja. Šādi rīkojoties bērns sajūt negatīvo nokrāsu un bērns apzinās, ka vecāki netic, ka šī problēma tiks atrisināta.

Kā vecākiem rīkoties?

Svarīgi sekmēt komunikāciju starp bērniem un vecākiem. Vecāki var teikt, ka enurēze ir veselības traucējumi, slimība un tā var tikt izārstēta un par to nav jākaunās. Līdzīgi kā iesnas ir jāārstē, jāārstē arī nakts enurēze.

Vēl viens ļoti svarīgs aspekts-bērnam ir jāzina,ka viņš nav vienīgais ar šādu problēmu, ka citiem arī ir šādas grūtības.

Enurēzes iemesli:

-          Dažiem bērniem šī problēma rodas uzsākot skolas gaitas, kad ir jaunas emocijas un stress;

-          Citāda veida pārdzīvojumi un stress, zaudējot kādu tuvu cilvēku vai esot kāda īpaši spilgta notikuma lieciniekam;

-          Ja ir nesaskaņas ģimenē.

Pie ārsta vecākiem vajadzētu doties, ja slapināšana gultā atkārtojas. Ārsta pārbaude var noteikt, vai bērnam slapināšana gultā nav fizioloģisku iemeslu dēļ, piemēram, urīnpūšļa vai nieru iekaisums.

Ja ārsts noraida fizioloģisku enurēzes cēloni, tad vajadzētu pie speciālista, kas noteiks tālāko ārstēšanu.